Hakkımda

23 Mart 2018 Cuma

Afyon Notları 2 - Sunumlar

         Eveet bunun öncesinde Afyon mezunu olduğumu anlatmıştım sizlere.Bugün az biraz okulu anlatmak istiyorum.Malum oturmuş bir eğitim sistemimiz yok, herkes kafasına göre bir şeyler yapıyor deniyor.Bizler de nasibimizi bolca aldık; ama bugün sunumlardan bahsetmek istiyorum.Bir ara o kadar çok sunum yaptık ki, öğretmen ne işe yarıyor yahu diye sorgulamaya başladık; çünkü derse giriyorduk birkaç sunum izleniyor ondan sonra da dersi bitiriyorduk.

        Sunumlarda anlattığımız konu kadar bize de not veriliyordu, kıyafetimiz, duruşumuz, hitabımız.Sunum sırası onda olanlar jilet gibi giyinirdi, zaten tipten anlıyorduk kimin sunum yapacağını; çünkü ben eşofmanla okul bitirenlerdenim.Kızlar etek ya da elbise giyerdi genellikle.


        Gruplarımızı biz belirleyemiyorduk iyi anlaşır mıyız anlaşamazmıyız umurlarında olmazdı bazı hocaların.Bir gün asla ve asla sevmediğim bir hocanın dersinde sunum yapmam gerekiyordu, kızlara düşkün bir tip o yüzden bilerek etek, elbise giymedim.Bilgisayarımı taktım ekranda Mustafa Kemal Atatürk belirdi ilk; çünkü bilgisayarımın masaüstü resmi o şekildeydi.Aramızdaki diyalog aynen şu şekilde gerçekleşti.

-Demek Mustafa Kemal
-Evet hocam önderimiz
-Korkmadın mı ya ben Mustafa Kemal'i sevmiyor olsam ve sırf bu sebepten seni bıraksam
-Bu durum sizin profesyonel olmadığınızı aynı zamanda iyi bir eğitimci olmadığınızı gösterirdi hocam.
-Kıyafetin olmuş mu peki
-Bence olmuş o yüzden giydim
-Şeye gidiyor gibi olmamış mı
Neye hocam düğüne mi
-Yok, o kadar da değil, nişan daha ziyade
-O zaman bir daha ki alışverişe beraber gidelim hocam, siz karar verin ne alacağıma
-Sunumuna başlayabilirsin.
Bu arada kıyafetim de şuydu
         Sunumuma başladım, anlattıkça anlattım.İstatistik formülleri kullanarak verilere ulaşmıştım,anketler yapmıştık bayağı teferrüatlı bir işti anlayacağınız, sunum sonucu ne oldu dersiniz?

-Olmadı Meltem hanım, beğenmedim haftaya tekrardan düzeltilip anlatılacak.

       Düzeltecekmiydim, ne münasebet  zaten gelecek derste ben Van'da olacaktım.
-Hocam ben haftaya yokum, ailesel bir durum gelemeyeceğim.(kuzenime gezmeye gidecektim)
-Sonraki hafta anlatırsın.
        Aradan 2 hafta geçti, sunumumda zerre düzeltme yapmadan, aynı şekilde aldım götürdüm,bu sefer kıyafet konusunda da daha serttim, direkt kotla gittim, kot pantolon sunumlarda asla kabul edilmezdi,  daha önce sunumum kabul edilmediğinden ilk anlatıcı ben olacaktım, o geldiğinde her şey hazırdı, hemen sunumuma başladım, bitirdim, aferin güzel olmuş dedi ve bitti.


       Siz olsanız ne yapardınız Allah aşkına, güler misiniz, ne yaparsınız.Sunumumu düzeltmedim, kıyafetime laf etti diye aykırı giyindim; ama kabul edildi.Oysaki ilk sunumumda fön bile çektirmiştim :) Eğitim sistemimiz o kadar acayip, eğitimcilerimizin çoğu ise o kadar boş ki...

18 yorum :

 1. "Hocam ben haftaya yokum, ailesel bir durum gelemeyeceğim.(kuzenime gezmeye gidecektim)" koptum.Toparlanamiyorum.
  Ruh esim❤😂😂😂😂😂😂
  Sisterrr cok tatli hatunsun sen beh!!🙌😚
  Acayip eglenerek okudum yazini.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :DD tenkuu sis, ne yapayım canım pisliğine bıraktı beni bende onun için gezmemi erteleyemzdim banane

   Sil
 2. tahmin etmek kolay ama bizzat yaşayan birinden duymak çok farklı elbette. Maalesef oldukça kişiliksizleştik; yansıması her yerde var artık. Bence gerçekten cesaretle hareket etmişsiniz, hayranlık uyandırdınız bende. "Ben yapabilir miydim aynı davranışı?" diye soramadan edemedim kendime doğrusu. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)ben neye güvendim onu da bilmiyorum, son sınıftaydım dersten kalsam okul uzardı

   Sil
 3. Ah Meltem'ciğim bu tipleri öğretmen yapanlarda kabahat, adam daha Atatürk'ün kıymetini bilmiyor bir de laf sokmuş, Atatürk'ün b....... yesin affedersin, hiç tarih kitabı, NUTUK, Atatürk'ün yakınındakilerin hatıralarını okumadıysa, Vatanım Sensin'i izlesin, millet twitter'da "Gözlerimiz yaşarıd" diye yorumlar yapıyor, Atatürk'ten telgraf geldi diyorlar kalbimiz güm güm atıyor.
  Ay çok kızdım sen de sabırlıymışsın ve de taviz vermemişsin, tebrik ediyorum canım aferim sana. Maşallah diyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sever sevmez bilemem; ama zaten olayımız o değildi de seviyor galiba, amaan gıcık işte hiç sevmezdim, o dizileri izlemedim; ama kuzenim köy okulunda öğretmenlik yapıyor ona kitaplar gönderdim, ilkk aldığım Nutuk oldu :) okusunlar, teşekkür ederim bu arada ablam

   Sil
 4. Profesyonel değil tamamen ruh haliyle davranan öğretmenler :) Ne zaman yetişkin olur bu ülke insanları bilinmez :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. herkes yaşına göre davransa yine tamamım :)

   Sil
 5. Benzer bir durumu ben de üniversitede yaşamıştım. Hoca yaptığımız çalışmayı beğenmedi, bir hafta sonra aynısını gördü olmuş sesi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kafasını duvara sürtesi geliyor insanın

   Sil
 6. Okul dönemindeki bu sunum işleri aslında hayatın diğer aşamaları için -eğer o süreçte başka bir bağlamda insan önünde konuşmuyorsan, bir şey anlatmıyorsan- önemli oluyor. İlk deneyimin az veya çok her zaman yararı var. Hocanın tutumu şaşırtıcı değil, sayıları muhtemelen ülke genelinde hayli fazla. Daha çok girdiğin diyaloğa ve cesaretle verdiğin cevaplara şaşırdım, bunu pek insan yapamaz :) Neşeli sevgilerle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet önemli bir faktör olabiliyor; ama dersi tamamen öğrencinn omuzlarına yıkmak mantıksız geliyor.malesef çoğumuz yanlışa yanlış diyemiyoruz, ben düşüncelrimi özgürce ifade ettim; ama çoğu kişi bunu yapabilir miydi farkındayım hayır, yapmıyorlardı da; ama başım belaya az da girmedi hani

   Sil
 7. Şu var insanlar anlık kararı var biraz burda. Bu biraz da değerlendirme kriterlerinin yoruma dayalı olmasında. Puanlama sisteminde eğer düzgün bir metrik oluşturulsa ve genel kabulle resmilleşse değişir ama yıllardır bir hoş görünme çabasıyla şişirme notların sistemini yaşıyoruz.
  Senin durumunda biraz da psikolojik enerjinin farklı bir yönelimi var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. malesef ki haklısız, dha düzgün bir eğitim sistemi ümit etmekten başka çaremiz yok

   Sil
 8. heeey pek şıksın yaa ne güzel ivit tam da sunum kıyafetiii :)

  YanıtlaSil
 9. Ne enteresan hocaymis girtlagina sarilirdim sanirim 😂😂😂

  YanıtlaSil