Hakkımda

21 Şubat 2018 Çarşamba

Dediğimi Yap, Yaptığımı Bir Düşün

    Merhabalar sevgili blog alemi, şimdi sizlerle yanlış yaptığımız şeylerden birini paylaşmak istiyorum, 'dediğimi yap, yaptığımı yapma'.

    Hepimiz başkasına tavsiyeler veririz, vay efendim şunu yapma, şu doğru değil bu yanlış hareket falan da filan diye; ama kaçımız uyguluyoruz o meçhul.Tatlı bir örneklendirme yapayım şimdi.Ben biraz abur cubur düşkünüyümdür, hatta biraz fazla, mesela sevdiğim şeyler hep sağlıksızdır.Sebze sevmem, yağsız ya da salçasız yemeğe elimi sürmem, dolabımda bir sürü bir sürü çikolata vardır her zaman. Arkadaşlarım bize geldi çocuklarıyla, bende dolabı gösterdim bak dedim burada bir sürü şey var istediğini yiyebilirsin, hemen annesi yani arkadaşım atladı, bunlar zararlı şeyler di mi kızım fazla yemememiz lazım, evet anne dedi yemememiz lazım, bir şey aldı kapadı dolabı.Yemek yedik, üstüne tatlıyı da patlattık, bana yetmedi sanırım açtım dolabı bir çikolata aldım, arkadaşımın kızı ben de istiyorum dedi, olmaz dedi annesi sağlığa zararlı, çocukta diyo 'ama Meltem teyzem yiyor!'.Ben şok, ne diyeceğimi bilemedim:)O zaman ben de yemiyim sağlığa zararlıysa dedim, bıraktım.Dolaptakileri ne yapcaz, onlar sağlıksız bana aldın ama benim yememem lazım diyor.Ben sonra yerim dedim, ay demez olaydım, o yerse ben de yerim diye olay çıkardı resmen.Ertesi gün 2 saat kadar benimle beraber kaldı, kahvaltımızı yeni yapmıştık abarta abarta nutella yedik, yetmedi üstüne çikolatalı süt patlattık, bak dedim annene söyleme o kadar çikolata yediğimizi tamam mı, tamam dedi.Akşam annesine diyo, anne biliyor musun biz çikolatalı süt içtik.Bakış attım ona en keskininden, pis ispiyoncu:)Dondurma çıkardım dolaptan, kimler yiyor diye sordum azar yedim resmen.Meltem teyze ben zaten hastayım öksürüyorum dondurma mı yenilir diye, çok bilmiş ne olacak.

   Bu en basit örneklendirmlerden biri; ama bu bile gösteriyor ki başkasına yapma dediğimiz şeyleri kendimiz yapınca dediğimiz şeyin bir anlamı kalmıyor, hatta karşıdakini daha fazla teşvik etmiş oluyoruz.Eğer kurallar koyuyorsak biz de o kurallara uymaya gayret etmeliyiz, değil mi???


14 yorum :

 1. Hahaa ben çocugumu engellemiyorum. Ne istiyorsa onu yesin. Anası hamileyken çikolata cheetosla beslendi resmen 😂

  Ama simdi pek anlamıyor diye çok az veriyorum. Bir de önce yemek sonra abur ve cuburrrrrrrr 😂 bayilirim valla dolabim ve cekmecem dolu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben organik yiyecekleri anlayamıyorum, şu anki 'mom' lar organik diye ölüyorlar sorsan kendi neyle büyüdü acaba, kendi yediklerinimi beğenmiyorlar ki? çocuğuna avokado yedirmezsen eksik büyüyebilir ona göre benden söylemesi, hem çikolatada seratonin var :D

   Sil
  2. Organik domatisle patitisle büyüdüler anacım 😂 herkesin bahçesi bağı vardı çünkü.

   Ben o kadar da pimpirikli dgilim. Özenmesin yesin herseyden 😂 cikolata mutluluk hormonu salgilatiyor 😂

   Sil
  3. bizim bağımız bahçemiz vardı bak, benim zamane tomatlarından tat almama sebebim bu heral :D bence de yesin

   Sil
  4. Bizim yoktu ama bende tat almıyom bir anormallik var bu iş de :)

   Sil
  5. Biz yiyeceğin iyisinden anlıyoruz demektir bu:)

   Sil
 2. :))))Çok tatlısın Meltem'ciğim, çikolata severim bitterse ama buzdolabında filan hiç bulunmaz:)))bu aralar hiç aramıyorum, ben sana naçizane sütlü, hafif tatlılar öneririm, onlar o kadar zararlı değil işte sütlaç, trileçe, aşure....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Müjde ablam.hafif tatlı pek benlik değil, çayın yanında yaraşmalı 😄 trileçe eh işte ama sütlaç aşure yok

   Sil
 3. Çok fazla da şu sağlıklı sağlıksız diye abartmamak gerek.Canın o an o çektiyse ye be kardeşim :) Ben pek abur cubur sevmiyorum ama sırf sağlıklı diye de tatsız tuzsuz sebze yemekleri de tüketmiyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canımın istediğini yiyememk çok kötü bir durum bence Allah kimseyi o duruma düşürmesin

   Sil
 4. Sen ve diet o no no Damak zevkini çözmüştüm birde benle idda etmen yok mu :))) ohhhhhhh

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bak bak laflara bak, hıyar suyu detoksu ile zayıfladın havaya girdin heraaall

   Sil