Hakkımda

27 Aralık 2017 Çarşamba

Sosyal Medya Tehlikesi

      Selam sevgili okuyucu, bu yazıyı aslında dün yazacaktım; ama iş yerinde yoğun olunca bugüne kaldı, iyi de oldu; çünkü elime bir örnek daha düştü.Önceki gece arkadaşım aramış beni,  kendi adına instagram hesabı açılmış, üstelik onun kullandığı fotoğrafın aynısını kullanmış, onun arkadaşlarını eklemiş, saçma sapan mesajlar atmış biri.Arkadaşım da biliyor hesap patlatma işlerinden az biraz anladığımı, mesela geçenlerde kapanan hesabımı açtım.6 aydan uzun bir süre geçmişti instagram hesabımı donduralı öyle olunca da benim hesabımı kapatmışlar, kullanmıyorum zaten; ama inat ettim siz kim benim hesabımı kapatmak kim diye, kapatacaksam da kendim kaparım, uğraştım durdum sonunda hesabımı açtırdım.İlk bir baktım çoğu fotoğraf yok, 115 fotoğrafım var mesela sadece 100 yüklenmiş, ertesi gün birkaç tane, ondan sonraki gün birkaç tane daha yüklendi, hepsi bu kadar mıydı bilmiyorum, eksikliğini farketmezdim aslında; ama paylaştığım ilk fotoğraf babamla olunca ve de baktığımda görmeyince anladım, neyse zaten birkaç gün sonra bayağı arttı fotoğraflar.

     Arkadaşım bana ulaşamayınca savcılığa gitmiş, dilekçe yazmış oradan karakola derken yasal bir süreç başlatmış, aslında en mantıklısı o zaten.Bugün de başka bir arkadaşım aradı, hesabını hacklemişler, şifre değişmiş, e-posta adresinin şifresini söyle dedim, onu da bilmiyor oofff dedim girdim baktım kurtarma hesabı olarak kocasının e-postası verilmiş, kocası da artık kullanmadığından şifreyi unutmuş.Ben başladım sırayla ilk kocasının hesabını patlattım, oradan arkadaşın hesabını kurtardım, sonrasında instagram adresine eriştim tüm hesap şifrelerini bilmem neleri değiştirdim.Tamam ben bunu yapabildim de aslında ne kadar tehlikeli işler bunlar farkında mısınız, insanlar birbirlerinin fotoğraflarını kullanıp olmayacak işler yapabiliyor, kişileri rezil edebiliyorlar, daha önce siteden başka bir arkadaşım anlatmıştı, onun adına açılmış facebook hesabı oradan birileriyle mesajlaşılmış, kocasının bir arkadaşıymış mesajlaşılan kişi, bir de karşılık vermiş adam yani, sonrasından telefonuna mesaj atınca işin aslı anlaşılmış, valla burası Türkiye cinayet bile çıkabilir burada.Benim profilim  gizli mesela, arkadaşım olmayanlar göremiyor, e bir bakıyorum saçma sapan sahte hesaplar ekliyor.'Stalk' denen bir terim var, insanlar karşısındakine farkettirmeden takip ediyor, neler paylaştığını görüyor.Öyle hesapların arkadaşlık isteklerini hiçbir zaman kabul etmedim, etmem de eden niye eder onu da bilemiyorum ya da hesabını herkese açmak değişik geliyor bana.Bilmiyorum belki de göz önünde olmayı sevmediğim içindir, ya da fotoğrafımı kaç kişi beğenmiş derdine düşmediğim için.Bir arkadaşımın eltisi, arkadaşımın tüm arkadaşlarını ekliyor mesela, beni de ekledi, ayıp olmasın diye kabul ettim:D Arkadaşıma sordum neden hepimizi ekliyor diye, niye olacak beğeni sayısı artsın diye diyor.İnsanlar cidden mutlu olabiliyor mu öyle, bana tuhaf geliyor.Fotoğrafımı 250 kişi beğendi oooo şahaneyim, süperim.Ne bileyim ya cidden değişik, zaten daha önce şu yazımda bahsetmiştim insanlar iyice cılkını çıkardı, hayatlarını olmadığı gibi göstermeye başladı.Hele sözde mutasıp İnegölde bir instagram sayfası var ergenler sevgiilileriyle olan fotoğraflarını gönderiyor, sayfa da paylaşıyor, böyle birbirlerinin yanaklarını ısıyorlar falan Allahımm ya cidden çok değişik oldu.

   Sosyal medya öyle ya da böyle hepimizin hayatının içinde ve de bizi tehdit ediyor.Hayat kalitemizi sorgulatıyor ayrıca özelimiz de kalmıyor çoğunlukla.Bilmiyorum bu iş giderek çığrından çıkıyor.
  

13 yorum :

 1. Arkadaşına çok geçmiş olsun, insanlar ilgi manyağı olmuş, benim de facebook hesabım var ama çok dikkat ediyorum arkadaşlık isteklerine, resmi yerine çiçek,böcek koyanları asla kabul etmiyorum, erkekleri asla eklemiyorum, (tanıdığım evli, barklı blog arkadaşı bir,ikiyi geçmez bey var hiç zarar görmedim yıllardır ekliler), diğer bey olanlar da çoğu aynı soyadı taşıdığım akrabam, soyadlarından zaten anında belli oluyor, diş hekimim, veteriner hekimim vs. gibi tanıyıp, bildiğim, zararsız beyefendiler var birkaç tane, ağırlıklı olarak hem hanım.

  Sosyal medyada çok dikkatli olmak lazım, hele bu foto paylaşayım, herkes beni beğensin nedir ya? Bir de serçe parmağına kıymık batan resmini çekip paylaşıp "geçmiş olsun" bekliyor.
  Bende anormallik var herhalde hiç sevmem öyle iltifat edilmesini, utanırım, mahçup olurum, bir ara bloggerlar toplanmıştık paçoz paçoz katıldım, resimlerde eğri büğrü, sandalyeye kaykılmış, çok kötü çıkmışım, herkes de manken gibi:))dedim bir dahaki sefere kendime özen göstereceğim, bu sefer fön, topuklu ayakkabı, elbise filan gittim ama bu sefer de iltifatlar geldi, keşke yine paçoz gitseydim dedim içimden çok rahatsız oldum:( kimse bilmez ama gerçekten rahatsız oluyorum ben...hoşuma gitmek şöyle dursun. Bir daha olursa yine paçoz gitmeye kararlıyım.:)bir tek duruşuma özen göstereceğim, eğribüğrü, geriye kaykılmış durmayacağım resim çekilirken o kadar ama ne topuklu giyerim, ne fön çektiririm....gayet de ciddiyim...o yüzden bende bir anormallik var diyorum :))herkes bayılır iltifat edilmesine ben tersine çok utanır, rahatsız olurum. Rahmetli babam de böyleydi ona çekmişim.

  Emeğine sağlık Meltem'ciğim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben kabul etmiyorum, yani beni merak etme takip etme isteği nedir, beni seviyorsan ol hayatımda takip et, gizliden gizliye ne sanki.ben facebookta baş edemedim, köyden herkes ekliyor aman ayıp olmasın kırılmasın, gittiğimde yüz yüze bakıyoruz diye dite tüm köyle arkadaş oldum, en sonunda da kapattım gittim.okul arkadaşlarım ekliyor ulan o kadar zaman geçirmişiz beraber, eklememek ayıp burnu havadalık gibi, AYIP OLUR meselesi çok bende.ya görüyorum böyle serumla foto paylaşıyorlar, babaları ameliyattan çıkmış resmini çekmişler, geçmiş olsun babacığım aman oraya yazmasan geçmiş olmayacak :)

   ben de utanıyorum iltifattan burada bir kız arkadaşım var benden büyük, beni de seviyor ay bugün ne şeker olmuşsun diyor, ne tatlısın diyor kızarıyorum sonra da dalga geçiyor utanırmışta diye :) bana belli olmuyor bazen topukluları elbiseleri giyer çıkarım bazense haftalarca aynı kotu botu giyerim üzerine yün bir kazak :) zaten o yün kazakların bir de boğazlı badilerin her rengi var, ne giyeyim diye düşünmemek adına hergün farklı rengini giyiyorum.ben fotoğraf çekilirken gülümserim, gülerim genelde yani; ama dik durmak fln hiç dikkat etmiyorum, zaten minnağım dik dursam da çok farkettirmiyor :) sevgiler çok ablacığımm

   Sil
  2. O serumla resim çektiren benim akrabalarımda da oldu:( bir tane kimdi hatırlamıyorum blog arkadaşımsa kusura bakmasın valla şu gerçekten kim olduğunu da hatırlayamıyorum bakarbakmaz kapattım, geçmiş olsun filan da yazmadım özellikle, fotoğrafta bir hastane formu, onu doldurmuş, adı soyadı, sebep: parmak mı kırılmış, incinmiş mi öyle bir şeydi...inanmayız diye çekmiş resmini paylaşmış..çocuğu ishal olan bir saat anlatıyor yuh artık kusacağım.
   Facebook'u kapatmayı çok istiyorum sırf bu yüzden ama senaryolarımı tanıtıyorum, bir,iki yapımcı ekledim pek umurlarında değil ama belki bir umut bir gün ilgilerini çekerse diye kapatamıyorum.:( twitter keza...:( benden de çok sevgiler:)

   Sil
  3. her anlarını paylaşıyorlar ya cidden çok değişik :)şimdilerde fotoğrafta değil hikaye denen şey popüler günde 20 30 tane paylaşıyorlar,benim bir arkadaş var arabada playback yaparak en az 10 tane paylaşıyor, bir ev yapıyorlar daha doğrusu malikane :) çeke çeke bitiremedi 6 aydır evin her alanına hakimiz şükür,inşallah bir gün o senaryolarım kıymeti bilinir ablacım

   Sil
  4. Ayyy ne güzel muhabbet etmişsiniz.Ben de olaydım da iyice kaynataydık diye düşündüm.Bir kere Müjde abla o güzel fiziğini ve yüzünü neden kapatıyorsun?Güzelsin işte.Güzele de bakılır :) Hiç öyle utanmayın valla.Taciz edenler ve art niyetli olanlar utansın.İyice feministliğim tuttu.Meltemin sayfasına gelince böyle oluyorum.Kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyorum :)

   Sil
  5. :D ben de gördüm fotoğraflardan gayet boylu poslu fiziği düzgün bir ablamız.ben de inegölde mesela süslenmekten kaçınıyorum genelde, işe gelirken çok bir özenmiyorum, aman ya diyorum tüm gün oturuyorum masamın başında tek başıma süslensem ne süslenmesem ne, bazense kendimi iyi hissetmek adına süsleniyorum, tacizkar bakışlar malesef ki her yerde var, çok öfkeleniyorum bazen bakana ne var ne bakıyosun diye bağrınıyorum, çoğu zamansa dikiyorum bakışlarımı ona, daha önceki gün kadınn biri beni nasıl süzüyor süzüyor, ben de ona baktım ayırmadım bakışımı o kafasını çevirene kadar.

   Sil
  6. :))))))Yurdagül'cüğüm, Meltem'ciğim çocukken de böyleydim yeni bir ceket veya manto alınırsa giymeye utanırdım çok iyi hatırlıyorum. Elimde değil yani...:(

   Sil
 2. Arkadaşına geçmiş olsun canım, ama gerçektende çok tehlikeli, aslında kullanmamak en iyisi ben blog açana kadar kullanmıyordum hiç bir sosyal medya hesabını, daha çnce magduriyetlerini yaşamıştım çünkü üzülerek... halada karşıma çıkıyor hatta bazen bu sorunlar malesef ;( şimdi blogum için açtım ve inan tedirgin kullanıyorum ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederiz, birini kurtardık biri savcılıkta :) insan haberdar oluyor arkadşlarından güzel de bazen fazla kaçıyor

   Sil
 3. Gıcık bir durum, bir ara da benim geysime bir takım dallamalar arkadaşlık isteği falan yolluyorlardı. Lan, evli barklı kadınım, profilimde eşim var ama hayasızlara fark etmiyor. Bir de önüne gelen tavşanın suyunun suyu arkadaşlık istiyor. Temelli kapattım, ooohh bir rahatım ki sorma 😁. 😘😘😘

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. benim face çoook uzun zamandır kapalı hatırlamıyorum, instagramım da kapalıydı hatta duyanlar aaa nasıl yani instagramın yok mu diye beni ezikliyorlardı, arkadaşlarım açacaksın sen de bu yalan dünyaya ortak olacaksın diye dalga geçiyorlardı, rahattım oohh, millet instagrama foto koymak için toplanmalarımızın yarısını suistimal ediyor aman bu yandan çek yok olmadı bi daha diye, yemeğim soğuyor bazen yahu!neyse işte geçen bir bildirim geldi, hesabım sonsuza dek kapatılmış, bende bir hırs bir inat dedim sen kimsin ya kapatıyorsun, ben zaten kapamıştım, sonrra uğrştım durdum ve de açtırdım :)

   Sil
 4. Ben blog acana kadar kullanmiyordum bloglarla bu islere de girdik. Facede herkesin listesine cagri yapilmasini ben de çok sacma buluyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben face kapayınca buraya başlamıştım :) aslında üniversite zamanındayken de açmıştım; lakin kullanamamştım

   Sil