Hakkımda

18 Ağustos 2017 Cuma

Eğitim Şart

   Eveet bugünün konusu bir eksikliğimiz üzerine.Bu kez yanıltmadım direk başlıktan anlayacaksınız eğitilmesi öğretilmesi gereken bir şey, tuvalet temizliği!Ne diyor Cem Yılmaz abimiz EĞİTİM ŞART!

   Bu yazıyı yazmaya beni ortak kullanım alanlarının(TUVALET) pisliği zorladı.Erkek tuvaletlerini bilemiyorum o yüzden yorum yapamayacağım; ama yahu hemcinslerim nasıl bu kadar pislik olabilir diye düşünmeden edemiyorum çoğu zaman.Hele hele ortamlarda kendisinden daha çıt kırıldım, nazik, görgülü olmayan insan evladı, o peçeteleri çekip çekip yerlere atmak nedir gözünü sevdiğim.

En büyük sorunsalımızdan biri sifonu çekmemek.Bakın ne diyor bu sifon çekmeme durumu için bir görevilimiz.

   Anlamıyorum cidden bir sifona basmak ne kadar zor olabilir.İlk kez Paristeki havaalanında karşılaştığım; ama çok beğendiğim bir sistemden bahsedeyim size.Kapıyı kapadığınızda arkanızdan otomatik kilitleniyor ve siz sifona basana kadar kilitli kalıyor!Böyle şeyleri düşünmek bile utanç verici olsa da malesef gerçekler bunlar.SİFONA BASMAK ELİNİZDE diye bir kampanyamı başlatalım.Çocukluktan piyano kursuna Kuran kursuna, dil kursuna bilmem ne kursuna gönderiliyor çocuklarımız.Bunlardan önce vermeniz gereken eğitimi tamamladınız mı ben ona bakarım.Böyle şeyler aileden gelir, eğitim verilir, peki neden üzerinde durmuyoruz.

   Utanıyorum, iğreniyorum bu pislikten.Dün çok bunaldığımdan elimi yüzümü yıkmaya gittim.Kapıyı açmamla dehşete düşmem bir oldu.Yerlerde o kadar fazla kağıt peçete vardı ki, çekip çekip atmışlar, musluklar açık yerler ıslak.O sırada temizlik görevlisi geldi yüzüne bakamadım.O kadın temizleyecek oraları, evet bu onun işi bundan para kazanıyor; ama arkanızı toplayan biri var diye bu kadar çirkin kullanmak hoş mu?


   Bakın bu fotoğraf  Koredeki bir okuldan, temizlik yapanlar da öğrenciler.Tüm öğrencileri kapsayan bir program düzenleniyor ve bu şekilde tuvaletten sınıfa okulun her yanını öğrenciler temizliyor, sizce neden???

   Çocuklarınızın okulunda çok başarılı olması için yaptığınız hırs kadar lütfen insani eğitimleri konusunda da hırslanın, belki de bu şekilde ilerideki yıllarda şimdikinden çok daha farklı bir durumda oluruz, HER KONUDA.22 yorum :

 1. Kore'deki eğitimden örnek alsak keşke biz de...

  YanıtlaSil
 2. Ayyyy sorma Meltem'cim ben dışarıda zaten tuvalete gidemem. Kapısını bile tutamam. Yalnız Kore'deki gibi tuvaletleri de temizleyemem yani herkes temiz bıraksın ay mümkün değil başkasının kullandığı tuvaleti temizleyemem...:((( gerçi eldiven kullanıyorlardır ama olsun...ya anlamıyorum kedi pisliği örtüyor insanlar nasıl sifon çekmez, oraya buraya peçete atar:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çalıştığımız yerde kullanmaya mecburuz malesef Müjde abla, ben çocukluğumdan beri hassasım bu konuda.3 yaşında filanmışım babamın bi arkadaşınn iş yerine gitmişiz, orada çalışan kızlardan biri tuvalete götürmüş beni hemen geri gelmişim, babam neden diye sorduğunda girmem çok pis demişim :)

   Sil
 3. Eğitim şart evet ama biraz da kişilik meselesi. Alabildiğimiz kadarını alıyoruz, ne yazık ki.:)

  YanıtlaSil
 4. 3 sene apartta kaldım. Hiçbir sorun yaşamadım. Yalnızca tuvalet konusu sıkıntılıydı. Her sene bir kişi de olsa o tuvalet mahvoluyor. Ayrıca bunu kasıtlı olarak yapıyor, belli. Bir kadın neden pedini açık şekilde çöp kutusunun üzerine yapıştırır ki... Sifona basmayı geçtim böyle manzaralarla karşılaştıkça.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bak işte kadınlıktan utandım da o konuya değinmedim; ama varya nasıl midemi bulandırıyor o manzaralar

   Sil
 5. Çok önemli bir konuyu yazmışsın. Adama diyorsun ki, "Niye böyle bıraktın?". Adamın verdiği cevap, "Temizlikçinin görevi ne temizlesin". Zihniyet bu.

  YanıtlaSil
 6. Iyhh okul tuvaletleri aklima geldi. Hani duvara burundan cikan bir maddeyi yapistirirlardi ya öghh zor dururdum valla 😁 pardonda arkani temizliyo diye senin insanligindan vazgecmen mi lazim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. okulda hiç tuvalate gitmezdim :D kapıdan içeri girer girmez sankii mikrop saldırısına uğrcam gibi hissederdim

   Sil
 7. Her yerde aynı sorun. Hele bu yaz konaklama yerleri böyle bir temizlik anlayışını tümden unutmuş gibiydi. Eğitim şart! :)))

  Ama yediden yetmişe. Okullarda da yüklücesinden :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. temiz kullanmak neden bu kadar zor geliyor insanlara anlayablmiş değilim gerçekten

   Sil
 8. Çok güzel bir uygulama Koredeki. Maalesef bayan tuvaletleri çok pis oluyor.

  YanıtlaSil
 9. Meltem?
  İyi misin?
  Nerelerdesin?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. iyiyimm tüm pazar kendimi koltuktan yatağa, yataktan koltuğa atıp uyuyarak geçirdim de uzak kaldm buradan

   Sil
 10. Çevreye zarar verenlere çok kızıyorum.

  YanıtlaSil
 11. Yazınızı okuyunca gözlerimin önünde canlandı birden erkek tuvaletleri. Neler bulunmaz ki o kapıların arkasındaki yazılarda. Çevre kirliliği deseniz ha keza. :)

  YanıtlaSil